Báječní muži na skvělých strojích

pondělí 3. srpen 2009 08:15

Cukrar Robert predvadi pad...

  25. července, den před svátkem svaté Anny, to nevypadalo ráno s počasím nijak slavně. Mraky se honily po obloze, brzy zrána i sprchlo. Obavy z nepříznivého počasí byly namístě. Dva dny předtím se totiž nad celým územím naší republiky přehnala taková vichřice a tak strašný liják, že i otrlí nebojsové neskrývali znepokojení. To strašné počasí se nevyhnulo ani naší obci a tudíž v sobotu ráno mnohý Břežaňák shlížel starostlivě k obloze. Zejména pak ten, kdo vlastní babetu nebo mopeda a hodlal se zúčastnit jubilejního desátého ročníku slavné RALLY CROSS.

 

Nicméně v půl deváté už bylo jasné, že počasí bude sportovnímu klání příznivě nakloněno. Na návsi se začaly sjíždět nadupané stroje a jejich hrdí majitelé se hlásili u pořadatelů. Jako vždycky to byl pan Rasso s panem Hulínským. Zájemci o účast v klání zaplatili poplatek sto korun a vyfasovali číslo.

Závodníci na babetách měli trasu jasnou. Jako obvykle dvě kola směr Předboj, kolem rybníka do  Bášťě a zpátky na naši náves. Odvážní muži na mopedech měli kola tři a trasu trochu složitější. Proto zájemci absolvovali zahřívací kolo, vedeni doprovodným vozidlem, v jehož otevřeném kufru seděl známý břežanský kameraman Pavel Fejtek. Proto se letos žádnému závodníkovi nestala  fatální chyba, jako vloni našemu Tomáškovi Majerníkovi, jenž měl skvěle připraven stroj, ale spletl si, bohužel, trasu. Jubilejního závodu se Tomášek nedožil. Určitě by letos vyhrál...

Nejprve změřili své síly rychlí muži na babetách. Letošního ročníku se zúčastnilo pouze pět závodníků. O to větší chuť vyhrát zračila se na tvářích odvážlivců. Vzduchem proletěl kostkovaný praporek, doprovázený zároveň výstřelem z flinty, a napínavý závod začal. Hned na začátku trasy byla oproti loňskému ročníku velká záludnost - retardér. Závodníci všichni jako jeden muž směle přelétli překážku a řítili se do prudké zatáčky směrem k Předboji. Co se dále dělo na trase vám sdělit nemohu, protože jsem vše bedlivě sledovala v cíli. Ovšem jisté je, že se nikomu nic nestalo a všichni stateční hoši se v pořádku dostavili do cíle, ač byl letošní závod mnohem riskantnější než předchozí ročníky, neboť přes naši obec je svedena objížďka a tudíž je provoz na naší okresce dost hustý.

S přehledem zvítězil na své nadupané babetě Vladimír Šerák, za ním se probojoval Ondřej Veselý a třetí pozici obhájil Lukáš Rázek.

Sotva si diváci vydechli úlevou, že závod babet šťastně dopadl, řadili se na startu odhodlaní závodníci na svých mopedech. Těch se sešlo v letošním ročníku dvanáct  a nechyběl mezi nimi ani náš milý cukrář Robert, ozdobený slušivou helmou v módním barevném odstínu. Závodníkům ani divákům pranic nevadila občasná sprška, pouze diplomy a zápisník kronikářky se musely přestěhovat do azylu v hospodě.

Start byl zdařilý a stroje se  obrovskou rychlostí řítily směrem k retardéru. Jen málokterý závodník svůj stroj brzdil, všichni se odvážně pustili do napínavého souboje. Trasa byla velmi náročná a vedla nebezpečnými, nechvalně proslulými břežanskými serpentinami. Navíc to byla kola tři! To mohli opravdu dojet  jen ti nejlepší z nejlepších na nejvíc připravených strojích! Diváci prožívali muka. My, co jsme stáli u cíle, jsme část závodu mohli pouze slyšet: burácení strojů, jež se řítily strašným kopcem směrem k hornímu zámku, za zahradami a domy podél té nebezpečné cesty. Ta se taky stala osudnou cukráři Robertovi, jenž dorazil po druhém kole sice do cíle, ale zakrvácený a odřený. Nicméně hned po zaparkování stroje se statečně odebral do své cukrárny, aby uspokojil diváky, chtivé zmrzliny.

Při projíždění závodníků do druhého kola nás zmátla jedna burácející babeta. V jejím sedle jsme rozeznali vítěze Šeráka, jenž měl natolik silný stroj, že si troufal i na mopedy. Dokonce byl na druhé pozici a kdyby mu nedošel benzín, mohl  všem majitelům mopedů ukázat, zač je toho loket.

Jak byl tento závod náročný, dokazuje i několik kolizí na trati, ovšem vše nakonec dobře dopadlo a nikomu se nic vážného nepřihodilo.

Zvítězil Erik Stráník, jenž porazil druhého Petra Dubeně a třetího Romana Kunu.

Naštěstí se počasí umoudřilo, a tak se mohly pod širým nebem předat diplomy a poháry všem šesti vítězům. Ještě měli slíbený řízek. Na návsi to vonělo klobásami, benzínem silných strojů a všichni byli nadmíru spokojení. Na Vinici čekaly kolotoče a houpačky, večer se tancovalo až do čtyř do rána, zkrátka, jubilejní ročník se vydařil.

babety.jpg

start babet...

mopedy.jpg

start mopedů...

kameraman.jpg

doprovodné vozidlo a kameraman Pavel...

ceny.jpg

ceny...

 

stroj.jpg

spolehlivý stroj...

Zuzana Zajícová

Zuzana Zajícová

Zuzana Zajícová

Píšu o všem možném a činí mi to radost. Snad se moje texty budou líbit případným laskavým čtenářům. Pokud chcete i nadále sledovat moje blogy, musíte se podívat na iDnes. Tam mě najdete...

Snažím se vydržet a ve zdraví přežít úskalí středního věku. Své blogerské schopnosti jsem zúročila v knihách Nezbytné pomůcky zralé ženy aneb U konce s dechem i s prachama, Drsný život zralé ženy a nejnověji Tančím u tyče. Lze zakoupit nebo objednat, vydalo nakladatelství Akcent http://zuzanazajicova.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy