Blondýny na cestách

pondělí 26. květen 2014 09:00

Tohle je královna nás blondýn. Marylin...
internet

Cestovat může každý. I my, blondýny.

Jak jsme se měli v Dánsku, to jste si mohli, milí čtenáři, přečíst minulý týden. Naši cestu po dalekém severu jsem popsala tak, jak opravdu proběhla. Jenže! Jenže to bych nebyla pravá blondýna, abych i v zemi Vikingů nezažila mimořádná dobrodružství, taková, která prožívají jen pravé blondýnky, mezi jejichž řady se hrdě hlásím. Neboť vězte, že bez nás, blondýnek, by byl život mnohem smutnější!

Nejen já, ale i moje kamarádka Markétka a kamarádka Eva jsou pravé blondýnky. Jsme takové blonďaté trio v našem smíšeném sboru.

Tak se stalo, že jsme se my tři ocitly několikrát během cesty na sever samotné uprostřed hlučícího davu. Vyrazily jsme spolu záměrně, neb jen my blondýny si nejlépe rozumíme a jen my víme, co se děje v blond hlavě té druhé, potažmo třetí.

Markéta i Eva jsou pravými odbornicemi ve světě módy. Vyznají se ve všech světových značkách, orientují se mezi prodejci in módních trendů a vyznají se zkrátka ve všem, co pravá blondýnka musí mít a co musí zakoupit! Já takovým odborníkem nejsem, neb moje priority jsou trošičku jinde a navíc mi chybí potřebný kapitál. Nicméně jsem se rozhodla, že budu následovat své přítelkyně a okusím pozlátko módy a toho všeho kolem. Cesta po módních buticích Andersenova rodného města byla inspirativní. Ty výlohy a posléze obchody, jež bych jindy míjela bez povšimnutí, jsem v doprovodu mých odborně erudovaných kamarádek navštívila! Napodobila jsem jejich zkušená gesta a probírala se kousky skvělých hadříků, o nichž jsem stoprocentně věděla, že bych se do nich nasoukala tak, bratru, před dvaceti lety. Exkurze se mi zalíbila. Byla jsem klidná; peněz nemajíc, pidi velikost taky ne, mohla jsem směle prohlížet nádheru, v níž chodí dnešní mládež i dámy, co nemají vítr v peněžence.

Markétka s postavou manekýnky neodolala a zakoupila několik skvělých kousků, co obohatí její šatník. Eva pátrala po lodičkách na hooodně vysokém podpatku.

Znavené tím množstvím módních značek jsme pocítily hlad a žízeň. Objevily jsme sympatickou hospůdku mezi butiky. Ano, to byla kýžená oáza pro nás!

V nabídce jídel se skvěla lákavá krmě všech možných žánrů. My jsme byly ale rozhodnuty; jsme v Dánsku, tedy jídlo námi vybrané bude dánské. Jelikož je Dánsko zemí přímořskou, bude to zcela určitě ryba! No jo. Volba byla jasná jen zdánlivě; na jídelním lístku bylo takových jídel víc a my byly jen tři. Jak z toho ven? Eva měla geniální nápad! To jídlo, které bylo nejvíc dánské, si dáme dohromady, a pak nám zbývají už jen jídla tři a to stačí pro nás, tři blondýnky! Eva nás na to nejvíc dánské jídlo velkoryse pozvala. Eva i Markétka, ač pravé blondýny, ovládají jazyk anglický brilantně. Proto číšník pochopil, v čem je problém a opravdu přinesl první jídlo a tři talíře k tomu!

Co vám mám povídat: ryba upravená po dánském způsobu byla prostě skvělá a zcela postačila pro nás tři.

Další chod byl taky jedinečný. Všechny tři jsme si pochutnávaly na tom svém echt dánsky upraveném mořském plodu a bylo nám spolu dobře. Jen jsem se obávala, aby nám pro samý smích nezaskočila pravá dánská rybí kostička.

Stejně tak jako v Odense jsme se my tři vypravily na průzkum samotného hlavního města Dánska Kodaně. Poznámku naší zájezdové průvodkyně Barbory o záludnosti kodaňských ulic jsme přešly bez povšimnutí. Je nás víc, nebojíme se vlka nic!

Ledva jsme se odpojily od ostatních, tušila jsem zradu. Jediné, co mě uklidňovalo, byl kanál, vedoucí k moři. To bude jistota, že se neztratíme, myslela jsem si, a taky plánky Kodaně, jež jsme měly všechny tři bezpečně ukryté v kabelkách.

Kodaň v pátek odpoledne byla plná lidí, pohybujících se z bodu á do bodu bé a kdovíkam. Věděly jsme, že hlavní město Dánska je místem, určujícím módu na severu, ale taky že je momentálně místem, kde probíhá ten večer Eurovize, nebo jak se jmenuje ta šílená televizní velkošou. Znavené tím množstvím lidí jsme se rozhodly spočinout na zahrádce jedné z mnoha restaurací.

Usedly jsme a všechny tři jsme se zamyslely. Kde se vlastně nacházíme? Od čeho jsou mapy, že jo. Vytáhly jsme jako jeden muž své plánky a zahloubaly se v nich. Nad našimi hlavami visela cedulka s názvem ulice. Ulice to byla evidentně jedna z těch hlavních na pěší zóně kodaňské. Marně jsem studovala svou mapu, stejně tak Eva i Markéta. Takový název na těch našich skvělých mapách prostě nebyl! A to jsem si hned v první minutě tu svou obrátila do správné polohy! Vzájemně jsme si prohlížely mapy. Nic. Jedinou záchranu jsme viděly v servírce. Servírka, ač dánského původu, byla černovlasá. Vysvětlily jsme jí náš problém a rozložily před ni své mapy.

„Ok“, pravila dívka odhodlaně a zahloubala se do map. Dlouhou chvíli šmejdila prstem sem a tam, občas zvedla hlavu, aby rekognoskovala terén, a pak nejistě zabodla červeně nalakovaný nehet do jednoho bodu jedné z map. Pak prstíkem zašmejdila kolem onoho vytyčeného místa a pravila, že někde tady se nacházíme.

Ach jo, nejen blondýny, ale i jiné lidské bytosti rodu ženského mají problém s orientací…

S plným žaludkem budeme rozhodně moudřejší, a tak jsme si u té dobré ženy objednaly mořské plody. Co jiného v přímořské zemi! Moc jsme si pochutnaly, a když nastal čas k návratu, odebraly jsme se směrem, kde jsme tušily kanál. Tušily jsme správně a v časovém limitu jsme se navrátily ve vlídnou náruč našeho smíšeného sboru.

Při zpáteční cestě vytáhla Markétka svou železnou zásobu. Ukázala mi kelímek, který jsem moc dobře znala z reklamy! Ano, byla to polévka jako od babičky! Kulajda! Markéta mě zasvěceně poučila, že stačí přidat horkou vodu, zamíchat a je to! Odborně jsme k tovaru přičichly. Vonělo to celkem přijatelně. Markétka mi slíbila, že mi dá ochutnat.

Zastavili jsme na benzínce. Markétka spěchala k našim milým řidičům, aby je požádala o horkou vodu k výrobě skvělé polévky. Já se odebrala vyhledat záchody, jak je mým dobrým zvykem.

Když jsem se vrátila, Markéta držela v ruce prázdný kelímek.

„No Markét, tys to snědla a mně jsi nedala ochutnat!“ vyčítavě jsem se koukala na kelímek v ruce přítelkyně.

„To se nedalo jíst! Reklama lhala. Musela jsem to vylejt!“ ohradila se Markéta.

Šla jsem smutně aspoň pro teplý kafe. Zeptala jsem se řidiče Jirky, jestli poskytl Markétě vodu na tu polívku.

Jirka se smál a pravil, že jo, že nechtěl Markétě zkazit radost. Nicméně mu bylo jasný, že z toho nebude žádná mana nebeská. Když jsem se ptala, proč si to myslel, odvětil, že je dobrý si občas přečíst návod.

Vrátila jsem se k Markétce. Ta soustředěně studovala návod na kelímku. No jo. Obsah kelímku se měl rozmíchat v litru vody (!) a ne jen dolít po okraj!  

To jsme prostě my, blondýnky. Občas zapomeneme, jak je život složitý a hlavně zásadně nečteme návody! Milá Markéto, milá Evo; cesta po severu s vámi byla jednou velkou zábavou a já se těším na letní soustředění se sborem i na Bohemia cantat v Liberci, kde budeme zase nerozlučným triem!

blond1.jpg

Blondýny v akci, aneb palebná pohotovost Gaudia. Foto Ota Vágner

blond2.jpg

Eva, zatím s prázdným talířem!

blond3.jpg

Markéta, s plným talířem.

Přátelé, povšimněte si, že my blondýnky se pořád smějeme. S námi je život prostě procházka růžovou zahrádkou!

 

 

 

 

 

 

 

 

Zuzana Zajícová

Zuzana Zajícová

Zuzana Zajícová

Píšu o všem možném a činí mi to radost. Snad se moje texty budou líbit případným laskavým čtenářům. Pokud chcete i nadále sledovat moje blogy, musíte se podívat na iDnes. Tam mě najdete...

Snažím se vydržet a ve zdraví přežít úskalí středního věku. Své blogerské schopnosti jsem zúročila v knihách Nezbytné pomůcky zralé ženy aneb U konce s dechem i s prachama, Drsný život zralé ženy a nejnověji Tančím u tyče. Lze zakoupit nebo objednat, vydalo nakladatelství Akcent http://zuzanazajicova.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy