Pokračování martyria s troubou aneb Vánoční cukroví bude!

pondělí 16. prosinec 2013 09:00

foto onaidnes.cz

Ano, je to tak, moje trouba už peče jak má. Ale dalo to fušku.

 

Pokud si laskavé čtenářstvo pamatuje, měla jsem celoroční problém stran sporáku. Manžel dostal nůž na krk – buď bude trouba funkční, nebo bude nový sporák, nebo nebudu péct – viz článek zde: http://zajicova.bigbloger.lidovky.cz/clanok.asp?cl=376391&bk=29610

Jak se onen problém objevil na světě, viz článek zde: http://zajicova.bigbloger.lidovky.cz/clanok.asp?cl=306884&bk=91974

Jak vidno, v našem italském manželství nejde nic jednoduše. Manžel je typickým prototypem domácího despoty v kalhotách a s tím já už nic nenadělám. Musím na něj od lesa. Někdy s úspěchem, většinou ovšem bez efektu.

Je však načase, abych anabázi s naším sporákem dokončila, jistě je čtenář patřičně zvědavý.

Manžel tedy odnesl termostat do prodejny, aby jim tam vysvětlil, že mu prodali vadný výrobek. V prodejně si vzali tovar nazpátek s tím, že mají třicet dnů na to, aby posoudili, zda je termostat vadný či ne. 

Měla jsem před sebou jasnou volbu: třicet dnů nebudu moci regulovat troubu a tím pádem se rok prodlužuje na dobu neurčitou, neb nebylo jasné, jak reklamace dopadne. Jenže to by nebyl můj muž – muž činu. Na internetu objevil firmu z Hradce Králové, jež prodává termostaty podstatně levněji než ta pražská. Nelenil a objednal. Termostat dorazil hned druhý den a situace se opakovala. Doslova. Namontování termostatu, vyhození pojistek, nahození pojistek a tak několikrát dokola.  To už bylo jasné nejen mně, ale i takovému zarputilci, jakým je můj muž, že problém bude ještě někde jinde. Já jsem spolkla jadrná slova, co se mi drala z pusy a zasedla k internetu. Během chvíle jsem se doklikala na kontakt odborníka, bydlícího ve stejné obci, toho, kterého jsem nabízela manželovi ku pomoci už víc než rok. Odborník zvedl telefon, přislíbil pomoc a hned odpoledne téhož dne se dostavil.

Ano. Odborník se kouknul a během pěti minut odhalil problém. Ten vězel v malé žárovičce, co signalizuje, na kolik stupňů je trouba zahřátá. Když svítí, trouba se zahřívá, když vypne, je zvolená teplota v troubě. Jo. V tom byl ten problém. Odborník světýlku domluvil a bylo to. Celá ta legrace trvala bratru deset minut a odborník si nevzal ani korunu. Prý to nestojí za řeč.

Já jsem se o vítězství rozumu dozvěděla zprostředkovaně, neb jsem byla v práci. Jenže to by nebyl můj muž, aby to nebylo všechno jinak. Když jsem dorazila domů, zjistila jsem ke své hrůze, že termostat je odmontovaný a trouba zase bez regulace. Přemýšlela jsem, jestli mě ranní mrtvice nebo jestli mám manžela praštit židlí, ale ten mi nasupeně vysvětlil, že je přece logický, že tenhle termostat pojedem vrátit do Hradce a počkáme třicet dnů na ten z Prahy. No jo. Co nadělám. Dva funkční termostaty jsou možná luxus, ale cesta do Hradce je přinejmenším za stejný prachy jako jeden termostat. Ženská logika ovšem nestačila, aby donutila manžela uvést sporák do správného rozpoložení.

Přede mnou byl ovšem jeden úkol, který jsem musela splnit: na večírek výročí našeho sboru jsem měla upéct muffiny v trojnásobném množství. Nedalo se nic dělat; předsevzetí, že v troubě bez termostatu nebudu péct, padlo. K trojnásobnému pečení muffinů jsem se vybavila koupí dalších dvou sad formiček. Vrazila jsem plech do trouby, zapnula a očekávala, že příští minuty strávím u trouby jako celý rok - budu hlídat jako ostříž, abych muffiny nespálila. Ó jak jsem se spletla! Trouba na rozdíl od předchozích dvanácti měsíců tentokrát nežhnula. Byla studená jako led…napadlo mě, že pan opravář logicky nastavil termostat na nulu a logicky nepředpokládal, že můj manžel termostat zase vymontuje, sotva se za odborníkem zavřou dveře. Popadla jsem muffiny a suše oznámila manželovi, že odcházím ke kamarádce. Doporučila jsem mu, aby termostat štandopéde znovu namontoval, nebo u kamarádky zůstanu navždy.

No, manžel zhodnotil situaci a termostat vrátil na původní místo. Přece jenom trouba, která nepeče vůbec, je horší než ta, která žhne jako samo peklo.

Následující víkend jsem pekla vánoční cukroví. Jaká slast, jaké blaho, moct si nastavit teplotu v troubě!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zuzana Zajícová

Zuzana Zajícová

Zuzana Zajícová

Píšu o všem možném a činí mi to radost. Snad se moje texty budou líbit případným laskavým čtenářům. Pokud chcete i nadále sledovat moje blogy, musíte se podívat na iDnes. Tam mě najdete...

Snažím se vydržet a ve zdraví přežít úskalí středního věku. Své blogerské schopnosti jsem zúročila v knihách Nezbytné pomůcky zralé ženy aneb U konce s dechem i s prachama, Drsný život zralé ženy a nejnověji Tančím u tyče. Lze zakoupit nebo objednat, vydalo nakladatelství Akcent http://zuzanazajicova.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy