Patřím k sedmé velmoci. Můžu hýbat dějinami!

pondělí 21. duben 2008 07:41

  Začala jsem bažit po moci. Zachtělo se mi tahat za nitky. Ovlivnit dění všehomíra. A našla jsem, moji milí laskaví čtenáři, způsob, jak toho dosáhnout: založím noviny! Ano, jediná možnost, jak toho všeho docílit, byla vymyslet, stvořit a poslat do světa tiskovinu, jaká na naší scéně ještě není.

 

Bulvár jsem vyloučila, ženské časopisy a módní plátky taky, deník nepřicházel v úvahu, takže zbyla jedna jediná možnost. Obecní občasník. Vzhledem k tomu, že na naší vsi nic takového  nevychází a  nikdy ani nevycházelo, měla jsem jedinečnou příležitost stát se průkopnicí a novátorkou na poli neoraném; byla to pro mě výzva.

Po několika probdělých nocích jsem se definitivně rozhodla. V hlavě mi uzrál plán. Moje cesta stát se na naší vesnici sedmou velmocí byla usnadněna tím, že jsem se od ledna stala obecní kronikářkou. Takový kronikář může beztrestně pronikat do soukromí svých bližních, může se šťourat pod zástěrkou své důležité funkce v pikantnostech, nahlížet pod pokličky a do ložnic, zkoumat temnou minulost a mapovat pofidérní přítomnost. Může šmejdit s foťákem a blokem a tahat rozumy ze spoluobčanů. Ano, to je jen krůček k všemocné síle médií.

Jako správný mafián jsem hodlala využít svých nic netušících spoluobčanů ke spolupráci. Vytiskla jsem letáky, ve kterých jsem oznámila všem, že hodlám založit časopis, ať se jim to líbí nebo ne. Od nich že pak očekávám  podporu a hlavně spolupráci na tomto projektu. Zároveň jsem je hned zaúkolovala. Měli vymyslet název onoho periodika. Já sama jsem dala v plen dva své nápady. Jeden byl střízlivý Břežanský občasník a druhý odvážný Panic. (Pro nezasvěcené zkratka Panenské informační centrum). Plakáty jsem vyvěsila na výlohu cukrárny a do vývěsky na obecním úřadu. Pak jsem jen očekávala věcí příštích. Obávala jsem se jediného. Že si z té záplavy nadšených ohlasů a nápadů a podnětů nebudu moct vybrat. No, to jsem se tedy přepočítala! To jsem se tedy dočkala! Co myslíte, moji zkušení čtenáři, jak jsem dopadla? No, co jsem si sama nenapsala a nevymyslela, to jsem neměla. Jediný, kdo mi poskytl podnětný nápad, byl náš místostarosta a já mu tímto děkuji. Ten vymyslel název časopisu Panenské rozhledy a já se direktivně  rozhodla, že tento název je ten správný.

Pak jsem si taky uvědomila, že sice hodlám být mocností, ale že k tomu potřebuju spolupracovníky, kteří by mi zdatně v tom vládnutí pomáhali. Myslela jsem si, že můj starý baráček bude v obležení ve dne v noci kvantem obyvatel naší vesnice, dychtících  stát se členy redakce. Leč, jak si důvtipný čtenář rychle domyslí, nikdo můj baráček neobléhal, ba, jak se mi zdálo, lidé přede mnou spíš prchali. Nezbývalo než přistoupit k násilí jako při kolektivizaci. Prostě jsem si vytipovala  a lísáním a slibováním nekonečných rozkoší na poli novinářském přemlouvala. No, úspěšná jsem byla jen částečně. Nicméně jsem některé jedince přemluvila a bylo to.

Co vám budu, milí sečtělí čtenáři, vyprávět. První číslo Panenských rozhledů spatřilo světlo světa na začátku března a bylo do slova a do písmene vytvořeno svépomocí na koleni. Navíc jsem si sama dala podmínku, že tento plátek bude  zdarma a do každé břežanské rodiny. Leč situace se změnila k lepšímu. Lidem došlo, že časopis je nutnost, že to prostě naši vesnici povznáší na zcela jinou úroveň a druhé číslo má dvojnásobek stránek a považte, mám povolenou i tiskárnu! Dubnové číslo bude už na úrovni profesionální a moje ruce, zcela ochromené skládáním a kompletováním čísla prvního, budou zničené nějakou jinou prací, například pletím na zahrádce.

Abych své vyprávění shrnula: patřím k sedmé velmoci, ať se vám to líbí nebo ne. Jsem sedmou velmocí ráda a zadarmo. 

Zuzana Zajícová

Zuzana Zajícová

Zuzana Zajícová

Píšu o všem možném a činí mi to radost. Snad se moje texty budou líbit případným laskavým čtenářům. Pokud chcete i nadále sledovat moje blogy, musíte se podívat na iDnes. Tam mě najdete...

Snažím se vydržet a ve zdraví přežít úskalí středního věku. Své blogerské schopnosti jsem zúročila v knihách Nezbytné pomůcky zralé ženy aneb U konce s dechem i s prachama, Drsný život zralé ženy a nejnověji Tančím u tyče. Lze zakoupit nebo objednat, vydalo nakladatelství Akcent http://zuzanazajicova.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy