Zásady jsou od toho, aby se porušovaly

pondělí 25. červen 2012 09:00

fotka: internet

To je moje zásada.

Nejsem jediná, kdo má občas výčitky svědomí, když se místo mrkve láduje anglickou slaninou, místo dřepů se válí u televize a místo studia cizích jazyků čte lehkou literaturu. Takových je nás, troufám si tvrdit, většina.

Když jsem visela na kapačkách, zpytovala jsem svědomí a vyčítala si kdeco. Jak jsem celý život necvičila, jak jsem se furt ládovala nezdravými poživatinami, jak…no, kůrku by si ode mě pes nevzal, jak jsem byla ta nejhorší na světě. Když jsem přišla z nemocnice, při pohledu na uzeninu se mi zvedal žaludek, při pohledu na salát mi vlhnul zrak. No jo, ale i když jsem Zajícová, přece jenom se to nedá jen o tom lupení vydržet pořád. Jen mi trochu otrnulo, zapomněla jsem na dobrá předsevzetí a občas jsem si zahřešila. Tu slaninou, tu dortíkem. Výčitky mám už jen malinko. Řekla jsem si totiž, že budu poslouchat svoje tělo. To přece nejlíp ví, na co má chuť! Taky paní doktorka to ví nejlíp a ta mi poradila, ať konzumuju všechno, na co mám chuť a hlavně ať probůh nedržím žádné diety. Taky vyslovila myšlenku, že je lepší jablko než vitamínový preparát z lékárny, s čímž ráda souhlasím. Můj tatínek tvrdil totéž a tatínek měl vždycky pravdu. I když…on ještě razil heslo-střídmě a pestře-a sám toto skvělé pravidlo porušoval, kudy chodil. Taky s jeho tvrzením, že jsem nejkrásnější, by se dalo s úspěchem polemizovat.

Mým favoritem v oblasti gastronomické je pořád sádlo. A červená paprika. Takový čerstvý chleba se sádlem a paprikou je prostě bomba. To můžu denně. Za tímto kulinářským vrcholem je v těsném závěsu krkovička, chleba s máslem a s pažitkou, anglická slanina, chlebíčky vyrobené mým manželem, no, řada je to dlouhá. Na jejím konci jsou jogurty. Ty se mi tak nějak přejedly a hlavně se nedají kousat.

Každou středu před zkouškou našeho smíšeného sboru ale hřeším úplně nejvíc. A stojí mě to nejen výčitky, ale taky pěkný prachy. No posuďte sami: tak třeba minule jsem podlehla svodům chlebíčků v lahůdkářství. Vybrala jsem si jeden a k tomu mírně perlivou vodu. Chlebíček za 16 kaček, voda za čtrnáct. Slečně jsem dala padesátikorunu a koukám, na kase je 46 kaček. Navíc mnou zvolená voda značky Toma natura je značky zcela jiné. Podivila jsem se, jak je ta voda drahá, a že chci tu mnou vybranou. Slečna se ušklíbla, že obě vody stojí stejně a navíc Tomu naturu že nemají. Ukázala jsem jí onen produkt. Vodu vyměnila, kroutíc hlavou. Pak jsem jí sdělila, že mi stejně počítá nějak moc. Načež zahuhlala „promiňte, markovala jsem vám dva chlebíčky“, vrazila mi do ruky čtyři koruny a fofrem zmizela za závěsem. Než mi došlo, že se sice vlk nažral, ale koza zůstala celá, měla jsem půlku toho jednoho zatraceného chlebíčku v sobě. Prodavačka se určitě v zákulisí smála, jak jsem blbá. Doufám, že jí ten mnou zaplacený druhý chlebíček zaskočil!

A tuhle středu jsem dostala chuť na kuřecí kousky v káefcé. Tak jsem si dala tři a chtěla k tomu rohlík.

„Ty dávno nevedeme,“ pokrčila rameny prodavačka, „on je nikdo nechtěl. Dejte si k tomu třeba salát.“

Tak jsem si k tomu dala salát Coleslaw, malé balení v pidikelímku. Ty tři kousky a pidisalát mě stály 84 kaček! Jídlo mě trochu dusilo. Jako letitá kuchařka vím, že z jednoho kuřete bych udělala takových kuřecích kousků pro regiment a salát Coleslaw že je halířová záležitost. Dlouho jsem v káefcé nebyla a dlouho tam nepůjdu. Jen mě udivilo, že v prostorách oné populární velkovýkrmny bylo dost plno, a že tam bylo hodně dětí. Všichni měli před sebou mnohem víc jídla než já, zákonitě za mnohem víc peněz.

Budu muset přehodnotit své zásady. Nebo jednu přidat. Buď nebudu poslouchat své tělo a jeho chutě, obzvlášť pokud mě bude lákat do káefcé, nebo přidám jednu zásadu. Budu naslouchat i hlasu své peněženky. Konec konců stejně mi nejvíc chutná chleba se sádlem.

Zuzana Zajícová

Zuzana Zajícová

Zuzana Zajícová

Píšu o všem možném a činí mi to radost. Snad se moje texty budou líbit případným laskavým čtenářům. Pokud chcete i nadále sledovat moje blogy, musíte se podívat na iDnes. Tam mě najdete...

Snažím se vydržet a ve zdraví přežít úskalí středního věku. Své blogerské schopnosti jsem zúročila v knihách Nezbytné pomůcky zralé ženy aneb U konce s dechem i s prachama, Drsný život zralé ženy a nejnověji Tančím u tyče. Lze zakoupit nebo objednat, vydalo nakladatelství Akcent http://zuzanazajicova.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy