Chvála řemesla

pondělí 20. únor 2012 09:00

Náš baráček už měl všechno; nová okna, dveře i kabátek.

Kabátek u takového domu, skoro nejstaršího ve vsi, je samo sebou fasáda. Kolem dokola pak dlažba jako staré cihly, no prostě krása. Fasádu i dlažbu kolem domova nám vystřihli naši kamarádi Radek a Pepa. Jen taková třešinka na dortu domku chyběla a s tou si Radek s Pepou nedokázali poradit. Hádejte, co nám ještě chybělo? No přece zádveří!

Pokaždé, když jsme se rozhodli vylepšit náš domov, sedli jsme do auta a začali objíždět okolní vesnice, abychom se inspirovali. Barvu fasády jsme vybírali snad půl roku, měli jsme vzorník barev a několik favoritů mezi domky v okolí. Budili jsme oprávněně podezření. Pomalu jsme projížděli mezi domy, každou chvíli zastavili a dlouze se dohadovali o barvě fasády sledovaného objektu.

Když jsme se rozhodli, že náš dům potřebuje zádveří, nastalo zase objíždění a pátrání po tom nejvhodnějším a nejkrásnějším. Nakonec jsme objevili ve vedlejší vesnici jedno, jež splňovalo veškeré naše požadavky. Skvost mezi zádveřími! Zastavili jsme a zazvonili. Marně. Nikdo nebyl doma a stejně tak jsme měli smůlu ještě několikrát. Nakonec jsme měli přece jenom štěstí. Poradil nám majitel sousedního domku, který znal autora onoho nádherného zádveří a ochotně nám poskytl kontakt.

Tak jsme se seznámili s tesařem panem Bláhou. Karlem Bláhou mladším. Mistr tesař přijel, změřil a vytvořil nabídku. Plácli jsme si. Pan Bláha přivezl trámky a přímo na našem dvoře je přiřezával, tesal, brousil a sestavoval. Byla radost se na něj dívat. Ve své pojízdné dílně v bílé dodávce měl všechno. Odhadem za deset hodin práce nám před vchodem do domu vyrostlo zádveří, ještě krásnější než to, které jsme jezdili obdivovat do vedlejší vesnice.

Pan Bláhovi mladšímu chvíli pomáhal i pan Bláha starší a bylo patrné, že i on je mistrem. Nadšeně jsem koukala, jak otec i syn umějí vzít za práci a jak oba rádi se dřevem pracují.

Pan Bláha si poradí nejen se zádveřím, ale s každou střechou! Vlastně nám postavil naše zádveří jen tak mezi stavbou krovů několika nových domků v okolí. Tesař, to je práce pro chlapa! Pan Bláha je navíc ještě příjemný a ochotný. Zkrátka, chválit se má a já chválím ráda. Náš domek je konečně jak má být a já jsem spokojená, že jsem poznala dalšího bezva řemeslníka.

1.jpg

...vloni v zimě...

2.jpg

...a letos v zimě...

3.jpg

 

 

Zuzana Zajícová

Zuzana Zajícová

Zuzana Zajícová

Píšu o všem možném a činí mi to radost. Snad se moje texty budou líbit případným laskavým čtenářům. Pokud chcete i nadále sledovat moje blogy, musíte se podívat na iDnes. Tam mě najdete...

Snažím se vydržet a ve zdraví přežít úskalí středního věku. Své blogerské schopnosti jsem zúročila v knihách Nezbytné pomůcky zralé ženy aneb U konce s dechem i s prachama, Drsný život zralé ženy a nejnověji Tančím u tyče. Lze zakoupit nebo objednat, vydalo nakladatelství Akcent http://zuzanazajicova.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy