Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp

pondělí 7. únor 2011 09:00

fotky: internet

Ideální cíl je ten magický kopec uprostřed Středočeského kraje.

Vydali jsme se na Říp tuhle v neděli, abychom ukázali naší Besince kus pěkné české krajiny. Naše cesta vedla po staré teplické silnici, ze které se na Říp uhýbá před Straškovem u hřbitova. V následující vesnici Vražkově jsem si všimla cedule, jež oznamovala přítomnost mléčného automatu. O automatu na mléko jsem slyšela i četla, leč neměla jsem to štěstí spatřit ho na vlastní oči. Už jsem si pomalu myslela, že takový automat je jen báje, takové to vyprávění starců. A hle, pod Řípem, v kraji mlékem a strdím oplývajícím, se zjevil! Jeden opravdový, mléko produkující automat.

Mléčné zařízení bylo vybudované ve výklenku statku. Zrovna jeho služby využívala mladá paní. Měla v kufru auta několik plastových lahví a hrst drobných. My neměli ani láhve, ani drobné, i museli jsme zazvonit na zvonek, jak nám doporučovala cedulka u vchodu. Za chvíli přišel pán, za pět korun nám prodal dvoulitrovou láhev vody a rozměnil bankovku. Litr životadárného moku stojí ve Vražkově patnáct korun. Pán se svěřil, že má osmdesát krav a sedmkrát v měsíci že ho chodí navštívit kontrola. Nemohla jsem si nevšimnout upracovaných, červených rukou.

K Řípu to bylo jen kousek. Slunce občas prokouklo mezi mraky, nad poli ležel mrazivý opar, stromy měly kabátek z jíní.

Alej, vedoucí k úpatí magického kopce, byla plná lidí, vlastnících psy, děti nebo oboje. Nebyli jsme se svým nápadem navštívit posvátná místa sami. Besinka poznala nevídané množství různých psích plemen, ovšem největší radost jí udělalo setkání se dvěma kníračkami.

Na vrcholu Řípu je nejen rotunda, ale i hospůdka, kde jsme spočinuli po namáhavém výstupu. Ovšem nejen rotunda a hospůdka, ale i kadibudky! Jedna dámská a jedna pánská, obě přilepené k sobě jako dvě hrdličky. Docela mě pobavila představa, že na oněch středověkých kadibudkách trůnil nejeden potentát, co před volbami z propagačních důvodů navštívil svaté místo.

Při zpáteční cestě jsem záviděla našemu štěněti čtyři tlapky, neb cesta byla uklouzaná, zavátá. Bylo to poprvé, co jsem navštívila horu Říp v zimě, ale i v tento čas je krásná. Navíc jsme si v autě vezli důkaz, že je to opravdu kraj, mlékem oplývající. Jak je to se strdím, nemůžu dosvědčit. Možná na jaře, až se tam zase vypravíme a budou lítat včely, narazíme i na automat se strdím.

 

 

 

Zuzana Zajícová

Zuzana Zajícová

Zuzana Zajícová

Píšu o všem možném a činí mi to radost. Snad se moje texty budou líbit případným laskavým čtenářům. Pokud chcete i nadále sledovat moje blogy, musíte se podívat na iDnes. Tam mě najdete...

Snažím se vydržet a ve zdraví přežít úskalí středního věku. Své blogerské schopnosti jsem zúročila v knihách Nezbytné pomůcky zralé ženy aneb U konce s dechem i s prachama, Drsný život zralé ženy a nejnověji Tančím u tyče. Lze zakoupit nebo objednat, vydalo nakladatelství Akcent http://zuzanazajicova.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy