Marie a Klementina aneb Malý kousek historie naší obce

pondělí 3. leden 2011 09:00

Rok 1805 nezačal dobře. Byla tuhá zima, silné mrazy sužovaly obyvatele celé české země.

V Rožmitále pod Třemšínem tomu nebylo jinak. Lidem docházely potraviny, v tamní škole došlo dříví. Pan učitel Ryba měl velké starosti nejen s těžkými životními podmínkami, ale i s mizernou docházkou svých žáků. Ani na jaře se situace nezlepšila, zemi zasáhly vytrvalé deště, jež zpozdily práce na polích. Teprve po žních se zdálo, že svitla naděje na lepší časy.

3. září v tomto roce se narodila manželům Rybovým holčička Marie Rozalie Anna. Tatínek, učitel a hudební skladatel Jakub Jan Ryba, a maminka Anna se starali nyní o pět dětí. Nejstarší Josef brzy po narození malé sestřičky odešel studovat gymnázium v Praze, Vilém se chystal na studia v Plzni. Rodina učitele neměla snadný život. Samotné povolání Jakuba Jana Ryby by nestačilo uživit celou rodinu, Ryba také zastával místo ředitele kůru, což byla vlastně péče o veškerou chrámovou hudbu. Příjmy učitele byly ovšem závislé na vůli a ochotě poskytovatelů a vymáhání školného od rodičů byl mnohdy velmi obtížný úkol.

To všechno ovšem malá Marie nevěděla. O tři roky později se rodina rozrostla – narodila se Klementina Anna. Obě holčičky vyrůstaly v rodině vzdělaného učitele a laskavé maminky. Když bylo Marii deset a Klementině sedm let, dosud spořádaný život, mající pevný řád, se změnil. Tatínek se 8. dubna 1815 nevrátil domů. Rodině ho pomáhala hledat většina obyvatel městečka a teprve třetí den, 10. dubna, nalezli Jakuba Jana Rybu mrtvého. Podřezal si hrdlo.

Maminka Anna zůstala na všechno sama. I škola se ocitla bez učitele. Nejstarší Rybův syn Josef studoval v Praze a nechtělo se mu ujmout školních povinností za svého otce. Mladší Vilém se uvolil, že se ze studií vrátí domů a převezme školu. Jenže Vilém byl tak trochu černou ovcí v rodině a peníze, určené k provozu školy, utrácel. Nakonec ze školy odešel, nechal se naverbovat k regimentu. Zemřel daleko od domova v pouhých pětadvaceti letech na tyfus v roce 1822. O školu se staral učitel Antonín Štědrý, jenž si posléze vzal za manželku ovdovělou Annu Rybovou. Ta zemřela v roce 1823. V té době už v Rožmitále žila pouze nejmladší Klementina. Marie získala místo jako komorná u barona Matyáše Bedřicha Riese von Stallburg. S jeho rodinou přišla do Panenských Břežan, které v roce 1828 baron koupil.

V zámeckých službách taky sloužil lesník Pavel Schwing, urostlý pohledný mládenec, který si dobře všiml půvabné komorné. Marie se za Pavla provdala 9. června 1829. Když se jim v březnu 1830 narodil syn Vilém, pozvala Marie na křtiny svou mladší sestru Klementinu, aby šla miminku za kmotru. Druhým kmotrem byl Matěj Schwing, bratr Pavla, jenž taky sloužil v baronských službách a nosil, stejně jako bratr, mysliveckou uniformu.

 Klementina už v Panenských Břežanech zůstala a na zámku se stala panskou. Matějovi se pěkná švagrová zalíbila hned na křtinách, svatbu měli v roce 1834. Po svatbě byl ovšem Matěj přeložen do Vojkova u Sedlčan. V Panenských Břežanech zůstala pouze Marie Rybová – Schwingová. Manželům Schwingovým se narodilo devět dětí. Jako osmé dítě se v Břežanech narodil syn Karel. Vystudoval medicínu a stal se uznávaným lékařem v oboru porodnictví a ženského lékařství.

V roce 1850 se utkal lesník Pavel Schwing s pytláky a byl zabit. Jeho žena Marie po celý zbytek života žila v Panenských Břežanech, kde také zřejmě v roce 1879 zemřela.

Je čas svátků, k nimž neodmyslitelně patří i Česká mše vánoční, jejímž autorem byl Jakub Jan Ryba, slavný rožmitálský učitel, varhaník, skladatel a spisovatel. Jeho dvě dcery pak žily i v naší obci, děti Marie běhaly po Vrchách, určitě navštěvovaly místní školu i kapli svaté Anny. Pokaždé, když budu zpívat ve sboru slavnou Rybovku, budu myslet na dvě půvabné sestry Marii a Klementinu, na jejich švarné myslivecké mládence a budu si představovat, jaký byl asi život v tehdejších službách barona Riese. Vzpomeňte si i vy při poslechu krásné Rybovy mše na potomky Jakuba Jana Ryby a na zajímavé historické souvislosti.                                                                                                             

Zdroj:  muzeum v Rožmitále pod Třemšínem, Jiří Berkovec: Jakub Jan Ryba, Internet

Tak. Tenhle článek vyšel v našich prosincových Panenských rozhledech, což je obecní časopis. Myslím, že trocha historie nezaškodí ani čtenářům blogu Lidových novin. Rafinovaně jsem zabila dvě mouchy jednou ranou, neboť se momentálně nacházím v Černém Dole a nemůžu spisovat. Tímto zdravím čtenářstvo a doufám, že se z hor navrátím bez úhony.

 PB206464.JPG

Pavel Schwing

PB206465.JPG

Marie Rybová - Schwingová

 

Zuzana Zajícová

Zuzana Zajícová

Zuzana Zajícová

Píšu o všem možném a činí mi to radost. Snad se moje texty budou líbit případným laskavým čtenářům. Pokud chcete i nadále sledovat moje blogy, musíte se podívat na iDnes. Tam mě najdete...

Snažím se vydržet a ve zdraví přežít úskalí středního věku. Své blogerské schopnosti jsem zúročila v knihách Nezbytné pomůcky zralé ženy aneb U konce s dechem i s prachama, Drsný život zralé ženy a nejnověji Tančím u tyče. Lze zakoupit nebo objednat, vydalo nakladatelství Akcent http://zuzanazajicova.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy