Když dva dělají totéž, není to totéž…

pondělí 23. srpen 2010 08:00

moji mili rodaci...zdroj: internet

To je známý fakt. Jen já si poslední dobou čím dál víc uvědomuju, jak jiní umí dělat něco, co já ne…

Tak si to vezměte: manžel mi nadělil k svátku lístky na koncert Čechomoru. Mého milovaného Čechomoru. A tu máš, čerte, kropáč! Chlapci z Čechomoru jsou z mého rodného kraje! A Karel Holas chodil do stejné hudebky jako já! No a vidíte to. Já neumím ani noty a on je geniální houslista a ještě k tomu krásně zpívá! No a to jsme chodili do stejného baráčku pod náměstím, jen já o trochu dřív než on. Nevím, jestli ho pan ředitel Maděra víc mlátil šmytcem nebo co, ale rozhodně si malý Karlík odnesl do života něco mnohem cennějšího než já. Copak o to, lásku k hudbě, tu máme oba, já taky zpívám, co to dá, ale jinak, darmo mluvit. Koukala jsem na ty lístky, strašně jsem se těšila a zároveň mi bylo smutno. Smutno ze mě. Jak jsem, já husa, takhle proflákala mládí! Kde jsem mohla být! Co jsem mohla umět! Jaká moudra ze mě mohla padat! Kolik lidí bych svou brilantní hrou na klavír potěšila!

Znáte to; nedalo mi to a začala jsem bilancovat, sebe kritizovat a odhalovat další svoje neschopnosti. Tak například moje drahá starší sestra, abychom nemuseli chodit daleko. Chodily jsme obě na stejné gymnázium. Obě jsme měly francouzštinu. No a jak to dopadlo? Ségra umí francouzsky a já ne! Akorát se umím zeptat, kde je záchod a pěkně pozdravit.

Taky blogerský kolega a kamarád Petr Krejčí chodil na stejný gympl jako já. No a vidíte to! On je expertem přes přírodu a já nepoznám pampelišku od smetánky! Já fakt nevím, co jsem v době, kterou jsem měla věnovat pilnému učení, vlastně dělala! A přitom se všichni kolem mě tak snažili! To bylo pořád – uč se, co máš v hlavě, to ti nikdo nevezme, kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem, latina není mrtvý jazyk a matika je vědou královskou a do té hudebky budeš chodit, i kdyby ses na hlavu postavila, hudba je klíčem k srdci, srdcem k vlasti a vůbec! Přestaň číst ty pitomosti a koukej koukat do učebnic!

Házení perel sviním, mlácení prázdné slámy, ještě mě napadá něco o řešetu a vodě, prostě marnost nad marnost!

Kdybych tak měla tenhle rozum a mohla vrátit čas! To by bylo! Jenže, ruku na srdce, asi by nebylo. Jak je člověk jednou blondýna, má svoje limity, i když není až tak úplně nejhloupější blondýnou. Navíc lenost je taky vrozená, s tou se moc nenadělá, a pokud bych měla dřívější lepé tělo a nynější rozum, tak bych se určitě porozhlídla a nalezla nějakého hoodně bohatého chlapíka, co by mě na rukou nosil a zahrnul mě přepychem a všude by byli tlumočníci a maséři a kuchaři a já bych už nemusela umět nic! Fuj!

Tak víte co? Je to tak správně, jak to je, člověk se má radovat z maličkostí a ne skuhrat. Taky jsem mohla dopadnout hůř. Nemusela jsem například umět číst a psát, a pak bych se nemohla svěřit blogu. Taky občas umím i něco uklohnit, když už neumím ty noty, tak jaképak copak.

No ale stejně. Jak jsem tak seděla a poslouchala ty moje rodáky, jak zpívají a hrají, až srdce usedá a vy nevíte, jestli máte brečet nebo se smát, tak ta jejich hudba je v celém těle i duši nejen mém, ale všech kolem, tak si řeknete, je hezky na světě, kde jsou lidi, co tolik umějí a podělí se s námi ostatními! A že nevadí, když neumím tak krásně hrát, ani brilantně hovořit cizími jazyky, ani počítat; že stačí, když umím poslouchat a slyšet a vnímat. To víte, někdy se musí člověk utěšit i málem, aby z toho všeho nezcvoknul.

Jenže za pár dní jedem k moři a tam se zase ukáže ta holá pravda o těch cizích jazycích. To se zase budu stydět a budu si slibovat, jak se hned vrhnu na nějaký ten světový jazyk! No a pak máme ještě lístky na Plíhala, ten má ještě ke všemu ty super  texty, to budou muka…

Zde něco málo Čechomoru:

http://www.youtube.com/watch?v=5oesmjAp-n8&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=pp2_sotl5AM&NR=1

http://www.youtube.com/watch?v=U8yHa7oGoX8&feature=related

Zuzana Zajícová

Zuzana Zajícová

Zuzana Zajícová

Píšu o všem možném a činí mi to radost. Snad se moje texty budou líbit případným laskavým čtenářům. Pokud chcete i nadále sledovat moje blogy, musíte se podívat na iDnes. Tam mě najdete...

Snažím se vydržet a ve zdraví přežít úskalí středního věku. Své blogerské schopnosti jsem zúročila v knihách Nezbytné pomůcky zralé ženy aneb U konce s dechem i s prachama, Drsný život zralé ženy a nejnověji Tančím u tyče. Lze zakoupit nebo objednat, vydalo nakladatelství Akcent http://zuzanazajicova.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy